Als je eens een bijzonder gerecht wild serveren op een speciaal etentje bij jou thuis, maak dan deze Hertenbiefstuk met vijgen portsaus. Eigenlijk is het helemaal geen moeilijk gerecht om te maken, maar je scoort wel hoge ogen ermee.
Hert
Het vlees van de hert is iets sterker dan dat van ree. Het seizoen voor dit vlees is in principe van 1 augustus tot 15 februari. Ik vind het dan ook altijd heerlijk om in de herfst of winter wild te eten, als het echt in het seizoen is.
Tegenwoordig vind je ook hertenbiefstukjes bij de supermarkt, maar als jij een goede poelier kent koop het dan daar.
Knolselderij
Knolselderij wordt weinig gegeten en dat is jammer. Als je een puree van deze groente maakt, is het een heerlijke zachte mooie witte puree. Dan heb je gelijk al je portie groente te pakken bij dit gerecht.
Welke wijn erbij
Hert kan wel wijnen hebben die vrij hoog op smaak zijn. Heel veel mogelijkheden. Maak een keuze uit een van de topwijnen van de wereld. Pinot Noir uit de nieuwe wereld, Syrah uit de Rhône, Grand Crus uit de Bordeaux, of Shiraz uit Chili of Australië. Rijpe rode Bourgognes of een goede Bordeaux. Dit kan zowel een Saint-Emilion of Pomerol zijn, als bijvoorbeeld een Margaux of Pauillac.
Maar het zoete van de vijgen en de port, gooien dit weer in de war. Deze Romanus van Moulin de Lène is een goede wijn hierbij.
Tips:
- De knolselderijpuree kan je eventueel een dag van te voren maken en dan op de avond zelf opwarmen in een pannetje.
- Als je geen keukenmachine hebt om de puree te maken, doe het dan met een stamper of met een staafmixer.
- De hertenbiefstuk dient wel medium rare tot rosé gebakken te worden. Dan is het vlees op z’n lekkerst en malst.
- Koop wel lekkere zachte gedroogde vijgen en niet van die keiharde hele droge exemplaren.
- De wildfond kan je wel in de meeste supermarkten kopen. Vaak zit dit in een glazen pot.
- Als jij ook zo gek op wild bent, probeer dan ook eens deze Eendenborst met rozijnen, pijnboompitten en Marsalasaus.
Als je dit recept hebt gemaakt en het lekker vond, kan je hieronder een reactie en beoordeling achterlaten.
Recept Hertenbiefstuk met vijgen portsaus:
Ingrediënten
- 2 hertenbiefstukken
- olijfolie
- 1/2 tl rozemarijnzout
- 1 knolselderij
- 1 klont roomboter
- 50 ml room
- 100 gr gedroogde vijgen
- 100 ml rode port
- 100 ml wildfond
- peper en zout
- evt. 50 gr sojaboontjes
Instructies
- Een dag van te voren: Snijd de vijgen doormidden en laat ze weken in de rode port.
- Laat het vlees ongeveer een half uur voor het bakken op kamertemperatuur komen.
- Schil de knolselderij en snijd deze eerst in plakken en dan in kleine blokjes. Kook de blokjes in water met flink wat zout tot ze zacht geworden zijn (ongeveer 15-20 minuten).
- Giet dan de knolselderijblokjes af en laat even uitstomen. Doe ze dan samen met een klont roomboter en een scheut room in de keukenmachine en mix tot een gladde puree.
- Smeer de hertenbiefstuk rondom in met olijfolie en bestrooi ze dan met de rozemarijnzout.
- Verhit een scheut olijfolie in een koekenpan en bak de biefstuk 2 minuten op hoog vuur.
- Draai ze dan om en bak de andere kant ook een minuutje of twee. Laat het vlees daarna rusten op een bord losjes afgedekt met aluminiumfolie.
- Giet de wildfond in de pan waarin je de biefstuk gebakken hebt en laat dit op hoog vuur inkoken. Giet nu de port en de vijgen erbij en laat dit inkoken tot een saus.
- Serveer de hertenbiefstukjes met de knolselderijpuree en de vijgen met saus.
- Voor een beetje kleur heb ik er nog wat geblancheerde sojaboontjes bij geserveerd.