Lasagne alla bolognese

Daar is het dan eindelijk, mijn recept voor lasagne alla bolognese. Ik heb al heel veel lasagne recepten op de site staan, maar nu eindelijk deze Italiaanse klassieker. Lasagne met een tomaten gehaktsaus en een heerlijke bechamelsaus met kaas erop. Als deze dampend uit de oven komt, dan weet je dat je gaat genieten. Comfortfood ten top! En ja het is even een klusje om het te maken, maar dan heb je ook wat.

 

Lasagne

 

Lasagne is Italiaanse ovenschotel gemaakt van pastabladen. In Italië wordt deze ovenschotel meestal lasagne al forno genoemd (lasagne uit de oven).
Lasagne wordt gemaakt van voorgekookte lasagnebladen en kan gevuld worden met een gehakt tomatensaus (Lasagne alla bolognese) of met alleen groenten en/of tomatensaus.
Ik gebruik altijd verse lasagnebladen.
Meestal wordt de lasagne afgetopt met Parmezaanse kaas.

 

Ik heb dus heel veel verschillende soorten op de site staan, zoals bijvoorbeeld deze heerlijke Lasagne met zalm en spinazie, Regenboog lasagne met 5 soorten kaas, Lasagne met prei en walnoten, Pulled pork lasagne, Lasagne met paddenstoelen en kaassaus, Pompoenlasagne met salie en Rode bietlasagne.
Stuk voor stuk aanraders!

 

Bolognese saus

 

Er bestaan heel veel verschillende recepten voor bolognese saus, maar de basis is altijd gehakt, pancetta of spekreepjes, ui, knoflook, tomaten, wortel, bleekselderij, olijfolie, wijn en melk.
Ik heb geen wijn gebruikt in de saus en in plaats van tomaten heb ik passata (dikke tomatensaus) genomen. De spekjes en de kruiden geven de saus een extra lekkere smaak.
De saus wordt in Italië traditioneel geserveerd bij tagliatelle en daar heet het dan Tagliatelle met Ragù alla Bolognese.

 

Hoe langer je deze saus laat pruttelen, hoe lekkerder het wordt. Houd er dus rekening mee, dat dit gerecht tijd nodig heeft. Je kunt de saus het beste een dag van tevoren maken, het voordeel daarvan is ook dat de smaken er nog meer intrekken.
Je zou de lasagne ook een dag van tevoren al helemaal klaar kunnen maken. Zet de schaal dan afgedekt koel weg. Dan hoef je de avond zelf de schaal alleen nog maar een uurtje in de oven te zetten. Dan kan jij ondertussen iets anders doen als de lasagne in de oven staat te pruttelen.

 

Tips:

 

Omdat de saus nogal een bewerkelijk is, kan je het recept verdubbelen. Vries de helft van de saus dan in voor een volgende keer.

Of maak een extra grote schaal met lasagne en vries dan de rest in voor later. Deze blijft zeker 3 maanden goed in de vriezer. Haal de lasagne een dag van tevoren uit de vriezer en laat dit ontdooien in de koelkast. Verwarm de lasagne ongeveer 20 minuten in een oven op 180°C.
Laat de saus of lasagne wel eerst goed afkoelen voordat het de vriezer ingaat!

Het recept voor de bechamelsaus* vind je hier.

Extra nodig: ovenschaal (30 x 20 cm) en rasp voor de kaas.

 

 

Recept Lasagne alla bolognese:

Lasagne alla bolognese. Een van mijn favoriete pastasoorten. Het is wel even een klusje, maar als die dampende schaal uit de oven komt is het genieten!
Voorbereidingstijd 15 minuten
Bereidingstijd 2 uur 15 minuten
Totale tijd 2 uur 30 minuten
Gang Hoofdgerechten, Pasta's
Keuken Italiaans
Porties personen

Ingrediënten
  

  • 2 uien
  • 1 teentje knoflook
  • 150 gr bleekselderij
  • 1 winterwortel
  • 2 el olijfolie
  • 500 gr gehakt half-om-half
  • 125 gr magere spekreepjes
  • 2 el tomatenpuree
  • 690 gr passata
  • 1 el oregano
  • 2 takjes tijm
  • 50 ml volle melk
  • Peper en zout
  • 150 gr Parmezaanse kaas
  • 250 gr verse lasagne
  • 1 portie bechamelsaus*

Instructies
 

  • Snipper de uien en hak de knoflook fijn. Snijd de bleekselderij en winterwortel in kleine blokjes.
  • Verhit 1 eetlepel olijfolie in een (hapjes)pan en bak hierin het gehakt rul op hoog vuur. Bak het gehakt tot het mooi donkerbruin is. Schep het uit de pan en houd apart.
  • Verhit 1 eetlepel olijfolie in dezelfde pan en bak hierin de spekjes krokant. Voeg nu de ui, knoflook, bleekselderij en wortel toe en bak dit een paar minuten op hoog vuur.
  • Voeg het gehakt er weer bij en bak dit even mee samen met de tomatenpuree. Doe dan de passata, oregano en tijm erbij en breng aan de kook.
  • Zet het vuur laag en laat met de deksel op de pan een uur zachtjes pruttelen. Haal de deksel van de pan, giet de melk erbij en laat het nog een half uurtje inkoken tot een stevige saus. Breng op smaak met peper en zout.
  • Maak ondertussen de bechamelsaus volgens het recept en rasp de Parmezaanse kaas.
  • Verwarm de oven voor op 180°C.
  • Schep een laagje bolognese saus in de ingevette ovenschaal. Leg hierop lasagnebladen en
  • lepel wat bechamelsaus hierop en strooi een kwart van de Parmezaanse kaas erop.
  • Herhaal dit nog een keer. Eindig met lasagnevellen met hierop de rest van de bechamelsaus en geraspte kaas.
  • Zet de schaal in de oven en bak de lasagne in 45 minuten goudbruin en gaar.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Recipe Rating